ARAÇ DEĞER KAYBI BAŞVURULARINDA EKSİK ÖDEME DURUMLARINDA YAPILACAKLAR.

Sigorta Şİrketleri genelde ilk ödemedikleri şey Ekspertiz ücretidir. Oysa; Sigortacılık Kanunu’nun 22. Maddesinin (19) no’lu bendindeki “Sigorta Eksperi, sigortacı veya sigorta ettiren ya da sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişiler tarafından serbestçe tayin edilebilir” şeklindeki düzenleme ve Türk Ticaret Kanunu’nun 1426/1 maddesindeki “Sigortacı, sigorta ettiren, sigortalı ve lehdar tarafından, rizikonun, tazminatın veya bedel ödeme borcunun kapsamının belirlenmesi amacıyla yapılan makul giderleri, bunlar faydasız kalmış olsalar bile, ödemek zorundadır” hükmü ve Hazine Müsteşarlığı’nın 16199 Sayı ve 05.10.2012 tarihli sektör duyurusu uyarınca talep edilen ekspertiz ücretinin de ödenmesi gereken giderlerden olduğu konusu netlik kazanmıştır.

Bu itibarla hak sahiplerinin araç değer kaybı başvuruları ile birlikte talep ettikleri ekspertiz ücretlerinin de yasal olarak sigorta şirketleri tarafından ödenmesi gerektiği hususu açıkça ortaya konmuştur.

 ÖNÜMÜZDE İKİ SEÇENEK VAR BİRİNCİSİ TAHKİM KOMİSYONU;  İKİNCİSİ AVUKAT KANALI İLEDİR.

TAHKİME MÜRACAAT ETMEYİ TEK BAŞINIZA ÇOK UYGUN BULMUYORUZ.

ÖNEMLİ: TAHKİME 100-200 TL  BAŞVURU ÜCRETİ SONRA 300 TL-500 TL HAKEM ÜCRETİ MEVCUTTUR. TAHKİME MÜRACAAT ETTİKTEN SONRA SİZE MAİL GELDİKTEN SONRA 7 GÜN İÇERİSİNDE 300-500 TL YATIRMAYACAKSANIZ. ASLA TAHKİME MÜRACAAT ETMEYİNİZ. DAVAYI KAYBETTİĞİNİZ İÇİN MİNUMUM 750 TL İCRA PARASI ÖDERSİNİZ. AVUKATA VAKALET ÜCRETİ 130 TL DİR. BAŞKA BİR MASRAFINIZ OLMAYACAK. BÜTÜN MASRAFLARI AVUKAT KARŞILIYACAKTIR.